Víte, jak dlouho trvá stáhnout 3 GB v síti 5G?

Prohlížení internetu, sdílení obsahu, videohovory, návštěva lékaře i jízda autem budou brzy vypadat jinak, než je známe. Pro další generace bude řízení auta stejně exotická činnost jako přetáčení magnetofonové pásky na tužce.

Díky 5G síti se již dnes lidstvu otevírá nová etapa v dějinách, o které se mluví jako o čtvrté průmyslové revoluci.

3 GB za 40 sekund
Po přechodu ze 4G na 5G si každý jako první všimne razantního zrychlení internetu. Nejde ovšem jen o běžné prohlížení webových stránek a posílání e-mailů.

„Cokoli děláme nyní s našimi smartphony, dokážeme to rychleji a lépe,“ řekl BBC Ian Fogg z OpenSignal, společnosti zabývající se analýzou mobilních dat. 5G síť tak definitivně pohřbí čekání na načtení obsahu.

V 5G síti od Orangeu lze data přenášet s teoretickou rychlostí 1300 Mbit/s. Skutečné rychlosti v běžném provozu dosahují v průměru 600 Mbit/s.. Znamená to, že jakýkoli multimediální obsah lze stáhnout přibližně za poloviční čas v porovnání s přenosem dat v nepřetížené 4G síti.

„Soubor o velikosti 3 GB je při rychlosti 600 Mbit/s možné stáhnout za zhruba 40 vteřin,“ vysvětluje Eric Maintenay, ředitel úseku informačních systémů a sítí společnosti Orange Slovensko.

„Zákazník dnes může v pokrytí využívat benefity 5G sítě například při hraní her, nepřerušovaném sledování videa v nejvyšším dostupném rozlišení, stahování větších souborů a podobně,“ dodává Maintenay.

5G síť zlepší také uživatelské prostředí pro inteligentní brýle. Vytvoří prostředí pro rozšířenou a virtuální realitu a video bude odstupné v mnohem vyšší kvalitě. V neposlední řadě podpoří i internet věcí, díky kterému se města stanou inteligentnějšími.

5G síť a její možnosti však naplno doceníme až později. Přestože si mnohá vylepšení ještě neumíme ani představit, dvířka do budoucna jsou již odchýlená.

Také chladnička a pračka
Představte si svět, ve kterém vás před požárem ochrání drony, chladnička vám pošle nákupní seznam na víkend, v obchodě vás už bude připravené zboží čekat a do supermarketu vás doveze autonomní auto.

Nečtete fantastický román Julese Verna, ale možnosti, které svět čekají díky 5G síti internetu věcí. Internet propojí i zařízení, která byla dosud vnímána jako výlučně offline.

„Počítá se s tím, že v blízké budoucnosti se bude na internet připojovat mnohonásobně větší množství zařízení, takzvaný Internet of Things/Internet věcí (IoT). Ty budou zároveň přes internet přenášet data. Zvládnout tento obrovský nápor na mobilní sítě pomůže právě 5G,“ říká Maintenay.

Společnost ABI Research předpokládá, že do roku 2023 bude možné sledovat více než 500 milionů objektů, které změní život, jak jej známe. Do roku 2030 odhaduje kapacitu na až 125 miliard IoT.

„IoT bude významnou hnací silou toho, co se bude nazývat čtvrtá průmyslová revoluce,“ vysvětluje Greg Bollella, viceprezident společnosti VMware.

Možnosti využívání IoT u 5G sítí jsou momentálně ohraničeny potřebami větších firem. Ty mají zájem využít jej při automatizaci částí výroby a provozních operací, autonomním režimu aut a podobně.

„Časem se budou možnosti rozšiřovat a určitě si jejich přínosu všimneme. Je totiž velmi podstatné říci, že na 5G základnové stanice se může připojit v jednom čase několikanásobně více zařízení v porovnání se 4G,“ tvrdí Maintenay.

Doprava bez čekání a nehod
Dnešní inteligentní a asistenční systémy v automobilech vypadají futuristicky, ale ve skutečnosti jsou jen začátkem. Díky 5G síti zvládnou například automobily plnohodnotně komunikovat s jinými účastníky silničního provozu ve svém okolí, a tak se stanou prakticky autonomními. Zajistí to předcházení nehodám i přetížení provozu.

Pro bezpečnější navigaci budou mluvit se senzory zabudovanými do semaforů, dopravních značek a chodníku. Díky rychlé odezvě bude odpověď v milisekundách. Eliminuje se tím nejčastější příčina dopravních nehod. Selhání lidského faktoru, nepozornost a špatné vyhodnocení situace.

Proto ani současné pokusy o autonomní vozidla nedokážou fungovat dokonale. Chybí jim plnohodnotné propojení, které může přinést jen 5G síť s rychlou odezvou.

„Naše mobilní síť páté generace nabízí uživatelům výrazně vyšší přenosové rychlosti a rychlejší odezvu. Současných 15 milisekund je jen začátek, časem se bude dále zlepšovat,“ říká Maintenay.

Více zdraví namísto onemocnění
„5G sítě fungují na stejném principu as využitím podobných frekvencí jako předchozí generace mobilních sítí 2G, 3G a 4G. Z pohledu zdraví či životního prostředí se proto nijak neliší od sítí, které jsou tady s námi už léta či desetiletí,“ vysvětluje Maintenay.

Na vyzařování 5G jsou aplikovány stejně přísné regulační limity jako u jiných technologií.

„Všichni mobilní operátoři se při nastavování vysílačů musí řídit vyhláškou číslo 534 Ministerstva zdravotnictví SR, která stanovuje přísnější limity než ty, které doporučuje Rada Evropy. Více než 700 vědeckých studií, které se zabývaly vlivem mobilních sítí na zdraví lidí, neprokázalo žádné negativní dopady,“ dodává ředitel úseku informačních systémů a sítí Orangeu.

Díky nástrojům v 5G síti se naopak naše zdraví může výrazně zlepšit. 5G otevře dveře důležitému vývoji v oblasti personalizované medicíny. Vysokorychlostní bezdrátové sítě umožní rozvoj telemedicíny, stejně jako inteligentních implantovaných zařízení.

Přístroje zachytí životní funkce a přenesou je nejen do mobilů jako dnes, ale přímo poskytovatelům zdravotní péče, což jim umožní zjistit včasné varovné příznaky infarktu, mrtvice nebo jiných život ohrožujících událostí.

Jak se připravit na využívání 5G sítě?
Základem je využívání zařízení, které lze do 5G sítě připojit. V současnosti je na Slovensku pokrytí zatím omezené, avšak s jeho rozšířením budou přibývat i možnosti využití.

„Nejdůležitější je vybírat si operátora s co nejlepším pokrytím a kvalitou 4G sítě. 5G kritérium bude nabírat na významu až v příštích letech, kdy mobilní operátoři výrazně rozšíří pokrytí 5G signálem napříč většími i menšími městy,“ radí Maintenay.

„Orange v současnosti pokrývá 99 procent populace Slovenska rychlou 4G sítí, což je nejvíce z operátorů. U jiných operátorů je pokrytí nižší. Někteří kvůli nedostatku vlastních kapacit musí využívat sítě jiného operátora, což je většinou spojeno s většími rychlostními a přenosovými omezeními,“ vysvětluje Maintenay.

V budování pokrytí 5G jsme na začátku, ale spolehlivost operátora bude i nadále důležitá. Kvalitu sítí jednotlivých operátorů pravidelně prověřují nezávislé společnosti. Testy Systemics-PAB z roku 2020 a test Net Check, zveřejněný letos v březnu v českém technologickém magazínu Chip, hovoří jasně – v současnosti má nejlepší síť právě Orange.

„V oblasti průměrných rychlostí stahování Orange porazil nejen domácí konkurenci, ale vyhráli jsme dokonce iv evropském měřítku, kde bylo testováno 25 mobilních sítí evropských operátorů. Tento úspěch je jedním z výsledků tříletého projektu modernizace sítě,“ říká Maintenay.

Operátor Orange je v současnosti také držitelem ocenění Nejlepší síť, a to na základě nezávislých měření společnosti Systemics PAB. Jeho síť patří k 7 nejrychlejším v Evropě.

„Je to i díky obrovským investicím do modernizace ve výši více než 140 milionů eur a faktu, že 5G jsme nespustili na frekvencích sdílených s předchozími generacemi sítí, ale jako plnohodnotnou 5G síť na samostatných frekvencích,“ uzavírá Maintenay.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Facebook vypne funkci rozpoznávání obličeje, data smaže

Funkci používá více než třetina denních aktivních uživatelů. Sociální síť Facebook vypne svůj systém rozpoznávání obličeje. Oznámila to v úterý společnost Meta Platforms, pod kterou...

Šest zásad, jak efektivně pracovat z domova a nezbláznit se

Práce z domova je za obvyklých okolností něčím, co lidé vnímají jako výhodu. Ale ve chvíli, kdy jde o nucený způsob fungování, člověk zjistí,...

Další články autora